Den som letat begagnad premiumbil har stött på Mercedes C-klass – men riskbilden varierar kraftigt mellan generation, motor och växellåda, enligt BilKoll (svensk fordonsdatabas). Den här guiden reder ut vilka motorer som håller, vilka fel som kostar och vad en C-klass egentligen kostar att äga.
Prisintervall ny: ca 450 000–650 000 kr · Bränsleförbrukning C 220 d: 4,5 l/100 km (tillverkarens uppgift) · Räckvidd laddhybrid: upp till 114 km (WLTP) · Antal generationer: 5 (1993–2025)
Snabböversikt
- Riskbilden varierar kraftigt mellan generation, motor och växellåda (BilKoll (svensk fordonsdatabas)).
- När mildhybridens komponenter behöver bytas är fortfarande svårt att förutse (AutoTrader South Africa (oavhängig bilköpsguide)).
- Kamkedjeproblem i M274-motorer rapporteras ofta kring 8 000–10 000 mil (AutoTrader South Africa).
- Äldre W203/W204 behöver rostkontroll (SverigePosten (svensk bilköpsblogg)).
- Kontrollera insprutare och kamkedja före köp (BilKoll).
- Undvik diesel för korta stadskörningar – partikelfilter, EGR och AdBlue mår dåligt av korta turer (AutoTrader South Africa).
Elva fakta, ett mönster: C-klass är billigare i inköp än i ägande – siffrorna nedan visar var pengarna tar vägen.
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Första generationen | 1993 |
| Senaste generationen | 2021 (W206) |
| Antal generationer | 5 (1993–2025) |
| Karosserier | Sedan, kombi, coupé |
| Motoralternativ | Bensin, diesel, laddhybrid |
| Nypris från | ca 450 000 kr |
| Begagnat från | ca 150 000 kr |
| Service per år | ca 3 000–6 000 kr |
| Bränsleförbrukning C 220 d | 4,5 l/100 km (tillverkarens uppgift) |
| Räckvidd C 300 e | upp till 114 km (WLTP) |
| Säten | 5 |
Är Mercedes C-klass en bra bil?
Kort svar: ja – om du väljer rätt exemplar. Mercedes-Benz C-klass kombinerar komfort och säkerhet på ett sätt som Top Gear (bilmagasin) brukar lyfta fram i sina recensioner, och med begagnatpriser från cirka 150 000 kronor är den en av de mer överkomliga vägarna in i premiumklassen. Men det finns en baksida, och den sitter oftast i motorn.
- Körupplevelsen: bekväm och säker, mer vardagskomfort än sportighet (Top Gear).
- Tillförlitligheten: varierar kraftigt mellan generationer och drivlinor.
- Ägarkostnaden: service på 3 000–6 000 kr per år, men reparationerna kan bli dyra.
- Begagnatmarknaden: stort utbud från ca 150 000 kr.
För den som värdesätter en lugn och trygg vardagsbil är C-klass svår att slå. Den dämpar vägen, ligger stilla i motorvägsfart och känns betydligt dyrare än den kostar – i alla fall när den är frisk.
Hur bra är Mercedes C-klass som begagnad bil?
- Rost på äldre W203/W204 – kolla dörrkanter, skärmar och andra utsatta områden (SverigePosten).
- Kamkedja, kedjespännare och styrningar på vissa W204-motorer (BilKoll).
- Välj alltid en bil med dokumenterad servicehistorik.
På begagnatmarknaden är C-klass intressant just för att den kombinerar premiumkänsla med rimliga priser, men äldre exemplar kräver koll på rost (SverigePosten (svensk bilköpsblogg)) och kända motorbrister (BilKoll (svensk fordonsdatabas)). Det bästa köpet är oftast en sen W204 eller en tidig W205 med bevisad servicehistorik.
Är Mercedes en dyr bil att äga?
- Service: ca 3 000–6 000 kr per år.
- Kamkedja (W204) eller luftfjädringsbälg kan kosta 9 000–18 000 kr respektive 6 000–10 000 kr (BilKoll).
- Insprutare i OM651-motorn: ca 8 000–20 000 kr (BilKoll).
Det är alltså inte den planerade servicen som ruinerar en C-klassägare – det är de oförutsedda reparationerna. En kamkedja eller ett par slitna insprutare kan äta upp hela värdeminskningen under ett enda år. Därför gäller samma regel som för alla premiumbilar: historiken är värd mer än lacken.
Vad kostar en ny Mercedes C-klass?
En ny C-klass börjar på cirka 450 000 kronor, men få bilar lämnar hallen till det priset. Med en starkare motor, fyrhjulsdrift eller laddhybridteknik närmar sig notan 650 000 kronor.
- Sedan: utgångspunkten i modellprogrammet.
- Kombi: samma teknik, större bagageutrymme.
- Coupé: lägre kaross, samma motorprogram.
Priset varierar alltså mer med motor och utrustning än med kaross. En välutrustad C 300 e kan kosta betydligt mer än en instegsdiesel – men för den som laddar hemma blir också driftkostnaden lägre.
Vad kostar service på Mercedes C-Klass?
- Årsservice: ca 3 000–6 000 kr.
- Kamkedja W204: ca 9 000–18 000 kr (BilKoll).
- Balansaxeldrev M272: 30 000–55 000 kr (BilKoll).
Servicen i sig är överkomlig för premiumklassen. Det som sticker är reparationerna efter garantitiden, och därför är den viktigaste frågan inte vad en årsservice kostar – utan vad bilen har för historik. Försäkringspremien följer modell och motorstyrka, men den verkliga kostnadsrisken sitter i mekaniken, inte i premien.
Att köpa en C-klass utan servicehistorik är som att spela roulette – vinsten är sällan värd insatsen.
Kalkylen är enkel: en ny C-klass kostar mer än många tror, men det är ägandet – inte inköpet – som sticker iväg. Den som förstår reparationsriskerna innan köpet har redan sparat tusentals kronor.
Vilka är vanliga fel på Mercedes C-klass?
C-klass är ingen felbenägen bil i grunden – men vissa motorer och modellår har kända svagheter som kan bli kostsamma. Här är felen som återkommer i BilKolls felstatistik och AutoTraders köpguide.
Balansaxeldrevet i M272-motorer från cirka 2005–2007 är C-klassens dyraste kända fel. En reparation på 30 000–55 000 kronor kan lätt överstiga bilens marknadsvärde – och just därför kräver den motorn dokumenterad historik (BilKoll).
- M272 V6 bensin (C 230, C 280, C 350): slitage i balansaxeldrevet, främst modellår ca 2005–2007 (BilKoll).
- M274 bensin: kamkedjerassel, särskilt i tidiga W205 (AutoTrader South Africa (oavhängig bilköpsguide)).
- OM651 diesel (C 220 CDI, C 250 CDI): problem med insprutare (BilKoll).
- Rost: äldre W203/W204 på dörrkanter och skärmar (SverigePosten).
- Luftfjädring: läckande bälgar eller kompressorproblem (AutoTrader South Africa).
- Mildhybrid: felkoder och systemvarningar från EQ Boost och ISG (AutoTrader South Africa).
Utöver dessa finns topplockspackningar, EGR-ventiler och elektronikfel med i BilKolls vanliga-fel-lista för C-klass. Gemensamt för nästan alla dyra fel är att de går att upptäcka i tid – förutsatt att någon har brytt sig om att serva bilen.
Vilka är vanliga problem med Mercedes C 220 CDI?
- Insprutare i OM651-motorn: byte brukar landa på 8 000–20 000 kr (BilKoll).
- Kort stadskörning ökar risken för problem med partikelfilter (DPF), EGR och AdBlue (AutoTrader South Africa).
OM651-motorn i C 220 CDI är i grunden uthållig, men insprutarna sticker ut i felstatistiken. Och som AutoTrader South Africa påpekar kräver dieseln längre turer för att må bra – partikelfilter och EGR-ventil behöver regelbunden regenerering för att hålla sig rena.
Den som mest kör i stan bör därför välja bensin eller laddhybrid i stället.
Vilka motorproblem är vanliga hos Mercedes?
- Kamkedja, kedjespännare och styrningar på vissa W204-motorer (BilKoll).
- M274-kamkedja: rapporter om rassel kring 8 000–10 000 mil (AutoTrader South Africa).
- M272-balansaxeldrev: 30 000–55 000 kr (BilKoll).
Mönstret är tydligt: de dyraste felen sitter i motorns övre delar – kedjor, lager och insprutningssystem – snarare än i bilens grundkonstruktion. Därför är servicehistoriken så viktig: ett dokumenterat byte av kamkedja eller insprutare höjer värdet på en begagnad C-klass mer än många tror.
Vilken Mercedes dieselmotor är bäst?
För långkörning är diesel ofta rätt val – men alla dieselmotorer är inte lika driftsäkra. På begagnatmarknaden möter du främst OM651 och den nyare OM654, med bensinversionerna M274 och M272 som alternativ. Valet handlar mer om din körprofil än om märket.
Dieseln kräver mil, bensinen tål stad. Väljer du en diesel-C-klass för korta stadskörningar köper du samtidigt risken för problem med partikelfilter, EGR och AdBlue (AutoTrader South Africa).
- OM651 (C 220 CDI, C 250 CDI): kända insprutarproblem, byten på 8 000–20 000 kr (BilKoll).
- OM654 (nyare generation): efterföljaren i senare W205 och W206 – för den som vill ha diesel med modernare avgasrening.
- M274 bensin: kamkedjerassel i tidiga exemplar (AutoTrader South Africa).
- M272 V6 bensin: balansaxeldrev, 30 000–55 000 kr (BilKoll).
Valet mellan diesel, bensin och laddhybrid handlar alltså inte om vad som är bäst i allmänhet – utan om var bilen ska gå. Diesel lönar sig för långpendlaren, medan stadsbon får en bättre vardag med bensin eller en C 300 e laddhybrid som klarar upp till 114 km på el (WLTP).
Vilken begagnad Mercedes är bäst?
- Budget: en sen W204 med kontrollerad rost och kamkedja (SverigePosten, BilKoll).
- Bästa helhet: en senare W205 med dokumenterad servicehistorik.
- Stadsval: C 300 e laddhybrid med upp till 114 km elräckvidd.
Med andra ord: det finns inget enskilt bästa exemplar – det finns bara rätt bil för rätt körprofil. En välskött diesel är ett utmärkt köp för långpendlaren, medan stadsbon har mer att hämta i en sen bensinare eller laddhybrid. Det viktigaste urvalskriteriet är alltid historiken.
Vilken klass är bäst på Mercedes?
- C-klass: märkets mellanklassare – nypris från ca 450 000 kr och begagnat från ca 150 000 kr.
- För de flesta köpare: rätt klass handlar mer om körprofil än om storlek – därför är C-klass ofta det tryggaste valet.
Den bästa klassen är den som matchar din plånbok och dina behov. För de flesta begagnatköpare innebär det C-klass: en premiumupplevelse till ett pris som går att försvara – förutsatt att du väljer rätt exemplar.
Hur mycket drar en Mercedes C-klass?
Förbrukningen sträcker sig från 4,5 l/100 km i C 220 d (tillverkarens uppgift) upp till cirka 8 l/100 km i de starkare bensinversionerna. Den exakta siffran beror på körstil, vägtyp och temperatur – verklig förbrukning skiljer sig oftast från WLTP-värdena.
- C 220 d: 4,5 l/100 km enligt tillverkaren.
- Bensinversioner: normalt i det övre spannet, kring 6–8 l/100 km.
- C 300 e: upp till 114 km på el (WLTP), därefter bensin.
WLTP-siffror mäts i laboratorium, inte i vardagen. Den som mest kör korta kallstarter och sällan laddar bör räkna med att den verkliga förbrukningen hamnar klart över tillverkarens värde.
Mercedes C-klass som elbil
- C-klass finns i dag som laddhybrid – inte som helelbil.
- C 300 e klarar upp till 114 km på el (WLTP), vilket täcker de flesta vardagsresor.
Den som vill ha en helelbil från Mercedes får i stället titta på andra modeller i programmet. Men för de flesta svenska pendlare räcker laddhybridens räckvidd: 114 km (WLTP) täcker en normal arbetsdag, och så länge batteriet räcker går bilen på el med låg driftkostnad. Långsiktig tillförlitlighet är fortfarande oklar – det finns helt enkelt för få äldre laddhybrider för att dra säkra slutsatser.
Mercedes C-klass kombi
- Kombin delar teknik med sedan – samma motorer, växellåda och förbrukning.
- Skillnaden sitter i bagageutrymmet och vikten, inte i drivlinan.
Karossvalet påverkar förbrukningen betydligt mindre än motorvalet. En kombi väger något mer än en sedan, men i praktiken är skillnaden liten jämfört med vad motorn och körstilen betyder.
Mercedes C 300 e laddhybrid
- Upp till 114 km elräckvidd (WLTP) – enligt Mercedes bland de bästa bränsleekonomiska värdena i klassen.
- När batteriet är tomt fungerar bilen som en vanlig bensinhybrid.
Laddhybriden är den dyraste drivlinan i programmet, men för den som kan ladda hemma blir driftkostnaden låg. 114 km räcker för de flesta vardagsresor, och bensinmotorn finns där som trygghet på långresan. Som för alla laddbara bilar krymper räckvidden i kyla – men för vardagspendlingen är 114 km normalt fullt tillräckligt.
Fyra drivlinor, en gemensam nämnare: de äldsta motorerna har de dyraste felen. Så här ser riskbilden ut för de vanligaste motorerna i C-klass.
Jämförelse: vilken drivlina är säkrast begagnad?
| Motor | Generation | Kända svagheter | Reparationskostnad |
|---|---|---|---|
| OM651 diesel (C 220 CDI, C 250 CDI) | W204, tidig W205 | Insprutare | 8 000–20 000 kr (BilKoll) |
| M272 V6 bensin (C 230, C 280, C 350) | W203/W204, ca 2005–2007 | Balansaxeldrev | 30 000–55 000 kr (BilKoll) |
| M274 bensin | W205 (2014–2021) | Kamkedja, rapporter kring 8 000–10 000 mil | Kedjebyte W204: 9 000–18 000 kr (BilKoll; AutoTrader South Africa) |
| 9G-TRONIC automat | W205/W206 | Ryckiga växlingar vid kallstart | Mjukvaruuppdatering kan hjälpa (BilKoll) |
| EQ Boost mildhybrid (bensin) | W205/W206 | Felkoder och systemvarningar | Dyrt efter garantitid (AutoTrader South Africa) |
Mönstret: äldre motorer har dyra mekaniska fel, nyare har elektroniska – billigast i längden blir en sen generation med dokumenterad servicehistorik.
Nio specifikationer, en sak att hålla koll på: siffrorna nedan är utgångspunkten när du jämför bilar – inte säljarens beskrivning.
Specifikationer: C-klass i siffror
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Första generationen | 1993 |
| Senaste generationen | 2021 (W206) |
| Antal generationer | 5 (1993–2025) |
| Karosserier | Sedan, kombi, coupé |
| Motoralternativ | Bensin, diesel, laddhybrid |
| Växellåda | 9G-TRONIC automat |
| Bränsleförbrukning C 220 d | 4,5 l/100 km (tillverkarens uppgift) |
| Räckvidd C 300 e | upp till 114 km (WLTP) |
| Säten | 5 |
Så här väger fördelarna mot nackdelarna för en typisk svensk köpare:
Fördelar
- Hög komfort och säkerhet – en bil som gör vardagen lugnare (Top Gear).
- Låg förbrukning i dieseln: 4,5 l/100 km enligt tillverkaren.
- C 300 e laddhybrid: upp till 114 km på el (WLTP).
- 9G-TRONIC-växellådan är generellt hållbar (BilKoll).
Nackdelar
- Dyra motorfel på äldre modeller – M272-balansaxeldrev kan kosta 30 000–55 000 kr (BilKoll).
- Luftfjädringsbälgar kostar 6 000–10 000 kr styck (BilKoll).
- Mildhybrid kan ge kostsamma felkoder efter garantitid (AutoTrader South Africa).
- Diesel kräver längre körningar – annars ökar risken för DPF-, EGR- och AdBlue-problem.
Valet av drivlina avgör ägandekostnaden mer än något annat – och rätt motor gör C-klass till en av de mest prisvärda premiumbilarna.
Bekräftat och oklart kring C-klass
Bekräftade fakta
- Korta stadskörningar ökar risken för DPF-, EGR- och AdBlue-problem (AutoTrader South Africa).
Vad som är oklart
- Hur stor andel av M272-motorerna som faktiskt drabbas av balansaxelslitage (BilKoll).
- Om mjukvaruuppdateringar löser ryckiga 9G-TRONIC-växlingar på sikt (BilKoll).
Poängen: när tillförlitligheten är oklar lönar det sig att köpa på bevis – inte på säljarens beskrivning.
Vad experterna säger
Mercedes-Benz lyfter fram laddhybridernas bränsleekonomi och menar att C-klass laddhybrid täcker vardagsresorna på ren el – upp till 114 km enligt WLTP – innan bensinmotorn behöver kopplas in.
Mercedes-Benz (tillverkarens officiella webbplats)
I Top Gears recension framstår C-klass som en bekväm och säker bil – mer fokuserad på vardagskomfort än på att vara sportigast i klassen.
Top Gear (bilmagasin)
BilKolls felstatistik pekar på insprutare, balansaxeldrev och kamkedjor som de vanligaste dyra felen – och på att riskbilden varierar kraftigt mellan generation, motor och växellåda.
BilKoll (svensk fordonsdatabas)
AutoTraders köpguide varnar för att korta stadskörningar försvårar regenereringen av partikelfiltret – något som ökar risken för problem med DPF, EGR och AdBlue i dieselversionerna.
AutoTrader South Africa (oavhängig bilköpsguide)
Det gemensamma budskapet är tydligt: C-klass presterar när den sköts – och straffar den som köper på utseendet i stället för på historik.
Slutsats
Mercedes C-klass är fortfarande en av de mest kompetenta premiumbilarna du kan köpa – men bara om du väljer rätt exemplar. BilKolls felstatistik och AutoTraders köpguide pekar på samma sak: motorn och servicehistoriken avgör allt. För svenska begagnatköpare är valet tydligt: betala för en välskött senare generation med dokumenterad historik – eller räkna med att reparationsnotan kan överstiga det du sparade i inköp.
checkabilen.se, minbilkoll.se, whocanfixmycar.com, minbilkoll.se
Vanliga frågor
Är Mercedes C-klass ett bra begagnatköp?
Ja – om du väljer rätt generation och motor. Senare W204- och W205-modeller med dokumenterad servicehistorik är de säkraste korten, medan äldre bilar kräver rost- och kedjekontroll. Riskbilden varierar kraftigt mellan olika drivlinor, enligt BilKoll.
Vad kostar det att äga en Mercedes C-klass?
Servicekostnaderna ligger på cirka 3 000–6 000 kronor per år, vilket inte är extremt i premiumklassen. Det som kostar är oförutsedda reparationer – kamkedjor, insprutare och luftfjädringskomponenter kan dra iväg till 8 000–55 000 kronor, enligt BilKoll.
Vanliga problem med C 220 CDI – vad bör du veta?
De vanligaste rapporterade problemen gäller insprutare i OM651-motorn, med byten på 8 000–20 000 kronor. Dessutom mår dieseln dåligt av korta stadskörningar – partikelfilter, EGR och AdBlue kräver längre turer, enligt AutoTrader South Africa.
Vilka motorfel kostar mest på en C-klass?
M272-motorernas balansaxeldrev (30 000–55 000 kronor), kamkedjor i W204 och tidiga M274-motorer samt OM651-insprutare är de vanligaste dyra felen. M274-problem rapporteras ofta kring 8 000–10 000 mil (AutoTrader South Africa).
Servicekostnader för Mercedes C-klass – vad ingår?
Räkna med 3 000–6 000 kronor per år för planerad service på en nyare C-klass. För äldre bilar tillkommer risken för större reparationer – en kedjereparation på W204 ligger på 9 000–18 000 kronor, enligt BilKoll.
Vilken C-klass-generation är bäst?
W206 (2021–) är den senaste och tekniskt mest avancerade, med laddhybrid som når 114 km på el. På begagnatmarknaden ger en sen W204 eller W205 mest bil för pengarna – förutsatt att rost, kamkedja och insprutare är kontrollerade.